Whisky sour czyli drink na bazie whisky
Whisky to jeden z najczęściej wybieranych alkoholi wśród mężczyzn. Oczywiście trunek ten kocha także wiele kobiet. Trunek kojarzony jest raczej w połączeniu z lodem, wodą lub po prostu jako napitek bez dodatków. Warto jednak wspomnieć, że whisky świetnie odnajduje się w drinkach, co jest idealnym wyjściem dla osób, które nie gustują w mocnym smaku alkoholu. Najpopularniejsze koktajle z tym trunkiem występują w barach i restauracjach, a ich sprzedaż jest bardzo wysoka. Nawet jeśli jesteś zagorzałym fanem picia czystej whisky – polecamy spróbować jej z różnymi połączeniami.
Historia najpopularniejszego drinka – whisky sour
Początki whisky sour sięgają czasów, gdy większość produktów transportowana była statkami, a ludzie nie znali jeszcze takich udogodnień jak lodówka. Podczas długich wypraw zarówno jedzenie, jak i picie szybko się psuło i było niezdatne do użytku. Przez ten fakt wielu marynarzy zaspokajało swój głód rumem. Mężczyźni często sięgali po ten trunek, aby po prostu się napić, a także zapomnieć o chęci jedzenia. Fakt ten nie podobał się komandorom statków, dlatego w 1790 roku Edward Vernon zalecił, aby zmniejszyć dzienną dawkę napitku dla marynarzy i rozcieńczać rum z wodą. Proporcje jakie ustalono to 4 porcje wody na 1 porcję alkoholu. Choć wydać się może, że z alkoholu nic nie zostawało, w tamtych czasach trunek zawierał aż 75% alkoholu, dlatego nawet tak mocne zmieszanie z wodą dalej pozostawiało wysokoprocentowy napój.
Co to ma wspólnego z teraźniejszym whisky sour? W 1790 roku oprócz wody, do rumu dodawano sok z cytryny i brązowy cukier. Wtedy to połączenie miało na celu zakonserwowanie alkoholu, a dzisiaj jest to przepis na wyjątkową whisky sour.
Jak powstaje whisky sour?
Drink mimo łatwości w przygotowaniu i małej ilości składników zachwyca swoim smakiem. Jak więc powstaje?
W pierwszej kolejności barman wrzuca do shakera (stalowy kubek) kilka kostek lodu i potrząsa. Czynność ta daje efekt schłodzenia wnętrza naczynia.
Następnym krokiem jest wlanie tam whisky. Czasem z góry narzucony jest rodzaj trunku, a czasem to my decydujemy jaka whisky znajdzie się w drinku. Whisky sour może powstać ze szkockiej whisky, irlandzkiej whisky, a także z amerykańskiego bourbona.
Po umieszczeniu trunku w shakerze dodajemy do niego sok z cytryny i syrop cukrowy. Kiedyś zamiast syropu do koktajlu używano cukru pudru, natomiast trudno było go rozpuścić, więc barmani postawili na wcześniejsze przygotowanie syropu. Dzięki temu wszystko idealnie się ze sobą miesza i nie trzeba obawiać się trafienia na niepożądane grudki cukru.
Po dodaniu wszystkich kluczowych składników wielu barmanów sięga po kilka kropli Angostura, czyli przyprawy do arymatyzowania. Choć w oficjalnym przepisie na koktajl nie widnieje ten składnik, ogólnie przyjęło się, że należy go dodawać. Skąd ten pomysł? Zapewne kiedyś ktoś robił w tym samym czasie whisky sour oraz wódka sour i przez przypadek dodał składnik do whisky. Okazało się, że pasuje on do tego alkoholu i tak już zostało.
Na koniec drink zostaje kilkukrotnie wstrząśnięty i wlany do szklanki z grubym dnem pełnej kostek lodu. W ten sposób podany zostaje uwielbiany przez wielu drink, zazwyczaj ozdobiony wisienką maraskino.
Jak stworzyć whisky sour w domu?
Do przygotowania koktajlu potrzebne będą:
- 40 ml szkockiej whisky
- 30 ml soku z cytryny
- 15 ml syropu cukrowego
- Angostura – kilka kropli
- Wisienka maraskino do dekoracji
Cały proces wykonujemy w ten sam sposób jaki opisany został wyżej, natomiast jeśli nie posiadasz shakera możesz użyć szczelnego słoika. Efekt nie będzie jednak taki sam, dlatego warto zaopatrzyć się w stalowy kubek. Shakery teraz dostępne są w bardzo przystępnych cenach oraz w wielu sklepach. Pamiętaj aby przed zakupem sprawdzić czy wszystkie części dobrze się ze sobą łączą i są szczelne.