Whisky irlandzka

  1. Alkohol na prezent
  2. Sklep
  3. Whisky na prezent
  4. Whisky irlandzka

Whisky irlandzka – Sklep online

Według kilku legend, to właśnie w Irlandii narodziła się pierwsza whisky. Według pierwszej legendy sztuka destylacji whisky pojawiła się w V wieku wraz z przybyciem św. Patryka na zieloną wyspę. Druga legenda mówi, że w VII wieku iryjscy mnisi stworzyli ‘aqua vitae” czyli “wodę życia”. Z początku trunek ten traktowany był jako lek pomagający na mniejsze dolegliwości, a dopiero później stał się narodowym napitkiem.

Historii jest wiele, jednak nie są one zbyt znaczące, gdyż przez następne setki lat nie mamy żadnych informacji na temat produkcji irlandzkiej whisky. Dopiero w XV wieku whisky irlandzka zagościła na dobre w swoim kraju. Zaczęto więc masową destylację trunku, czego skutkiem było wprowadzenie ogromnych podatków na alkohol. Fakt ten spowodował przeniesienie wielu produkcji “do podziemi”, gdzie działały nielegalnie. Przez wiele lat Irlandia większość swoich wyrobów eksportowała do Wielkiej Brytanii, gdzie trunek ten królował nad szkocką whisky. Przez pewien okres w Irlandii znajdowało się kilkaset destylarni – trudno w to uwierzyć, ponieważ dzisiaj kraj ten może pochwalić się zaledwie czterema takimi miejscami. Dlaczego tak się stało? Kulturę destylacji zniszczyły przede wszystkim wojny i rozwój produkcji. Irlandzcy mistrzowie destylacji nie podążyli za zmianami związanymi ze sposobem produkcji i zostali przy swoich tradycyjnych regułach. Przez to inne kraje również zajmujące się produkcją whisky robiły to kilka razy szybciej i na zdecydowanie większą skalę. Dzisiaj whisky irlandzka znów podbija serca odbiorców i szczyci się rozpoznawalnością na całym świecie.

Whisky irlandzka – czym się wyróżnia

Whisky irlandzka jak nazwa wskazuje jest produkowana tylko w Irlandii i Irlandii Północnej. Różnica między nią, a szkocką jest taka, że whisky irlandzka suszona jest gorącym powietrzem, co nadaje jej łagodniejszego smaku, a szkocka przechodzi przez proces wędzenia torfowym dymem. Alembiki używane do produkcji tego alkoholu są niskie i szerokie, a sama whisky irlandzka poddana zostaje trzykrotnej destylacji. Ogólnie trunek ten cechuje się łagodniejszym smakiem w porównaniu do innych whisky.

Zasady produkcji określa tak zwany Irish Whiskey Act, według którego whisky irlandzka może być tak nazywana tylko wtedy, gdy do jej powstania używa się zbożowego zacieru przefermentowanego przez drożdże, a jej czas leżakowania musi wynosić minimum 3 lata. Jeśli chodzi o dodatki – whisky irlandzka może mieć w sobie tylko dodatki takie jak woda lub karmel. Każdy inny dodatek skreśla ją z miana alkoholu irlandzkiego.

Whisky irlandzka to przede wszystkim nuty kwiatowe połączone z suszonymi owocami, cytrusami i orzechami.

Whisky irlandzka – rodzaje

Whisky irlandzka dzieli się na kilka rodzajów:

  • Irish Malt Whisky – powstaje w 100% ze słodu jęczmiennego, w smaku jest dość słodka, a jej konsystencja jest oleista
  • Single Pot Still Whisky – do jej produkcji wykorzystuje się niesłodowany i słodowany jęczmień, jej smak oraz aromat jest lekki i gładki, a główną cechą smaku są nuty kremowe
  • Irish Grain Whisky – produkowana jest z mniej niż 30% słodu jęczmiennego oraz innych zbóż takich jak kukurydza lub pszenica
  • Irish Blended – jest to whisky powstająca z mieszanek Irish Malt Whisky, Single Pot Still Whisky oraz Irish Grain Whisky

Whisky irlandzka – przedstawiciele

Whisky pochodząca z Irlandii może poszczycić się wyjątkowymi butelkami zachwycającymi ludzi na całym świecie. Whisky irlandzka, mimo swojej trudnej przeszłości zaczyna królować na półkach sklepowych, a idealnymi przedstawicielami tej kategorii są:

  • Sexton Irish Single Malt Whiskey – zadebiutował w 2017 roku, jej aromat jest słodowo – owocowy, pełen suszonych śliwek, moreli, skórki cytrynowej, karmelu i orzechów włoskich, w smaku wyczuwalne są nuty sherry, suszone owoce, miód i mleczna czekolada
  • Jameson Irish Whiskey – jedna z najpopularniejszych irlandzkich whisky mieszanych, produkowana od ponad 220 lat, cechuje się charakterystycznym ciemno – bursztynowym kolorem, a w smaku wyczuwalny jest karmel, palone drewno oraz sherry.

Filtruj wg ceny

Menu

THINC Pure products are only for use in states where the sale and consumption of such products are legal.

Weryfikacja wieku

Czy masz ukończone 18 lat?