Single Malt Whisky

  1. Alkohol na prezent
  2. Sklep
  3. Whisky na prezent
  4. Single Malt Whisky

Główne cechy single malt whisky

Czym jest single malt whisky? Jest to alkohol tworzony tylko z zacieru słodu jęczmiennego. Dodatkowo musi on powstawać tylko w jednej destylarni poprzez destylację alembikową. Mimo mylącej nazwy trunek ten może powstawać z wielu beczek i partii, jednak cały ten proces musi odbywać się w jednej gorzelni. Stworzenie single malt whisky, ze względu na proces jest droższe od tworzenia innych rodzajów tego trunku.

Poprawna pisownia, czyli single malt whisky lub whiskey

Zarówno single malt whisky, jak i whiskey są poprawnymi formami, a więc dlaczego istnieją dwie nazwy? Nazwę “whisky” używa się opisując tego typu trunki pochodzące w głównej mierze ze Szkocji, ale też z Kanady i Japonii. Whisky powstaje z jęczmienia wędzonego w torfowym dymie, co sprawia, że nabiera ona charakterystycznego dymno-ziemistego posmaku. Dodatkowo musi przejść podwójną destylację, a jej okres leżakowania nie może być krótszy niż 3 lata.

“Whiskey” to alkohol wytwarzany w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Amerykańska whiskey produkowana jest głównie z kukurydzy, a irlandzka whiskey ze słodu jęczmiennego. Ważną różnicą jest fakt, że whiskey nie przechodzi procesu wędzenia w torfowym dymie, przez co jest łagodniejsza w smaku. Alkohol ten musi być destylowany 3 razy.

Oczywiście istnieją odstępstwa związane z nazwami, gdyż niektóre firmy z góry narzucają pisownię, wybierając czy ich trunek będzie single malt whisky lub whiskey.

Single malt whisky – czym się wyróżnia?

Single malt whisky musi być tworzony tylko z jednego zboża, jakim jest jęczmień oraz wody i drożdży. Jego produkcja odbywa się tylko w jednej destylarni i tylko poprzez destylację alembikową. Fakt ten sprawia, że proces jej tworzenia jest droższy, jednak to właśnie on wyróżnia single malt whisky od innych whisky.

Destylacja alembikowa cechuje się tym, że nie jest idealna. Co to znaczy? Porównywując ją do destylacji kolumnowej – alembiki są mniej wydajne i mniej produktywna. Brzmi to niezachęcająco, jednak właśnie te cechy sprawiają, że single malt whisky jest wyjątkowa. Destylacja alembikowa nie zabiera z alkoholu całego surowca z jakiego powstał, dzięki czemu w single malt whisky można wyczuć nuty jęczmienia, a co za tym idzie – ich smak jest bardziej złożony i ma więcej walorów.

Kolejnym ważnym etapem produkcji single malt whisky jest dobranie odpowiednich, a wręcz idealnych drewnianych beczek, w których alkohol będzie dojrzewał przez okres minimum 3 lat. Beczki mogą być różne, niektóre po bourbonie, niektóre po sherry, a jeszcze inne po innych trunkach. Dzieje się tak, ponieważ producenci chcą uzyskać odpowiedni smak whisky, której podstawą będzie beczka po innym alkoholu.

Single malt whisky na prezent

Single malt whisky zachwyca swoim smakiem i procesem produkcji. Jest to idealna whisky na wiele okazji. Szukając odpowiedniego prezentu na Dzień Ojca, Dzień Dziadka, święta, urodziny czy imieniny zwróć uwagę na te trunki:

  • Glenfiddich 12 Years Old – jeden z najpopularniejszych single maltów na świecie, pochodząca ze szkockiego miasteczka Dufftown whisky dojrzewa przez dwanaście lat w beczkach po bourbonie i sherry, trójkątna butelka symbolizuje balans pomiędzy trzema składnikami wykorzystywanymi do produkcji – jęczmieniem, wodą i powietrzem, w smaku wyczuwalne są świeże jabłka, pieprz, gałka muszkatołowa, suszone owoce i dębina
  • The Singleton of Dufftown 12 Years Old – pochodzi z miasteczka Dufftown zlokalizowanego w regionie Speyside tuż przy rzekach Dullan i Fiddich, unikalna produkcja do której używa się połączenia krystalicznej, lokalnej wody, słodu jęczmiennego i drożdży tworzy słodki smak, pełen nut toffi, wanilii, pieprzu, trawy cynamonowej, skórki pomarańczy, a nawet pieczonych jabłek

Wyjątkowa butelka single malt whisky z pewnością sprawi radość bliskim ci osobom. Smak tych trunków doceniają koneserzy i amatorzy z całego świata. Jeśli zastanawiasz się nad prezentem w takiej postaci skorzystaj z naszej storny Podarujalkohol.pl i stwórz swoją personalizowaną etykietę. Dzięki dedykowanej naklejce możesz umieścić na butelce swoje podziękowania, uczucia, życzenia, a nawet zaproszenie na ślub lub inne ważne wydarzenie. Każda okazja jest odpowiednia, aby podarować single malt whisky z własną etykietą!

Filtruj wg ceny

Menu

THINC Pure products are only for use in states where the sale and consumption of such products are legal.

Weryfikacja wieku

Czy masz ukończone 18 lat?