Whisky amerykańska (Bourbon)

 1. Alkohol na prezent
 2. Sklep
 3. Whisky na prezent
 4. Whisky amerykańska (Bourbon)

Jak powstała whisky amerykańska?

Stany Zjednoczone określane są jako kraj imigrantów. To właśnie tam w 1620 roku do brzegów USA przypłynął statek, na którego pokładzie oprócz imigrantów znajdował się jęczmień i spory zapas whisky. Z czasem coraz więcej ludzi napływało do Ameryki, jednak zapasy whisky z dnia na dzień malały. Niestety przywiezione zboża potrzebne do produkcji alkoholu nie przyjęły się na amerykańskiej ziemi, co spowodowało o zapomnieniu whisky na okres 20 lat. Dopiero w 1640 roku, po decyzji o destylacji alkoholu w Ameryce Północnej, Wilhelm Hendriksen zapoczątkował produkcję whisky. Przez brak dostępu do podstawowego zboża potrzebnego do stworzenia popularnej szkockiej i irlandzkiej whisky, mężczyzna postanowił użyć kukurydzy oraz żyta. Przez następne 100 lat alkohol ten znów został zapomniany, aby potem na nowo narodzić się w wersji żytniej. Whisky amerykańska z początku w smaku przypominała bardziej wódkę, jednak ludzie szybko odkryli, że beczki, których używali jedynie do przechowywania alkoholu nadają jej smaku i aromatu. Zaczęto więc przykładać większą uwagę do czasu leżakowania whisky. Przez lata whisky amerykańska zyskiwała na popularności i stawała się przysmakiem wielu mieszkańców całego kraju i świata.

Czym różni się bourbon od whisky?

Amerykańskie prawo dotyczące produkcji rozróżnia kilka jej rodzajów. Przede wszystkim dzielone jest to na zawartość danego zboża w alkoholu. W większości przypadków główny składnik musi obejmować 51% całej zawartości. Główny podział whisky dzieli się na:

 • Bourbon whisky – zawartość kukurydzy min. 51%
 • Wheat whisky – zawartość pszenicy min. 51%
 • Rye whisky – zawartość żyta min. 51%
 • Malt whisky – zawartość słodu jęczmiennego min. 51%
 • Rye Malt whisky – zawartość słodu żytniego min. 51%
 • Corn whisky – zawartość kukurydzy min. 80%

Amerykańska whisky – bourbon

Bourbon najbardziej kojarzy się z alkoholami z Ameryki. Jego główną cechą jest to, że do jego produkcji wykorzystuje się kukurydzę. Jej zawartość nie może być niższa niż 51% i jest to ustalone prawnie. Bourbon produkowany jest głównie w Kentucky, choć nie ma zasady, że to właśnie tam musi powstawać. Whisky amerykańska tego typu musi leżakować w świeżych drewnianych beczkach minimum 2 lata do uzyskania odpowiedniego smaku. Bourbon wyróżnia się na tle innych whisky charakterystycznym smakiem słodyczy, owoców tropikalnych oraz wanilii. Świetnym przykładem bourbon’u jest:

Jim Beam White Label – destylowany w Kentucky, najpopularniejszy bourbon na świecie, jego zacier to 75% kukurydzy, 13% żyta i 12% słodu jęczmiennego, w smaku jest karmelowy w połączeniu z toffi i wanilią, wyczuć można nuty płatków kukurydzianych, wiśni i pieprzu

Jim Beam Black Extra Aged – leżakuje zdecydowanie dłużej w białych beczkach dębowych od swojego poprzednika, w smaku jest półsłodki, wykończony mocnymi nutami dębu oraz karmelu.

Tennessee whisky

Jest to najbardziej popularna whisky, obok tej z Kentucky, na całym świecie. Różnica pomiędzy innymi amerykańskimi whisky, a tą jest taka, że Tennessee Whisky zawiera mniej kukurydzy niż bourbon oraz przechodzi przez specjalny proces filtrowania. Alkohol ten przepuszczany jest przez trzymetrowe warstwy węgla klonowego, dzięki czemu otrzymuje wyjątkowy smak i kolor. Okryta największą sławą, Tennessee Whisky to oczywiście marka Jack Daniel’s. Firma ta posiada wiele odmian smakowych i wyróżnia się na tle innych. Najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami tego trunku są:

 • Jack Daniel’s No. 7 – trunek znajdujący się w topce najpopularniejszych alkoholi całego świata, blisko mu do bourbon’u, w smaku mocno wyczuwalne jest toffi, wanilia oraz dym klonowy, co zawdzięcza się 10 dniowej filtracji
 • Jack Daniel’s Tennessee Honey – jego kolor jest bursztynowo-żółty, a sama butelka ma przypominać plaster miodu, smak jak sama nazwa wskazuje jest mocno miodowy, jednak przebijają go nuty cynamonu.

Whisky amerykańska na prezent

Ameryka jest jednym z największych producentów whisky na całym świecie. Alkohole pochodzące z destylarni tego kraju podbijają serca odbiorców na całym świecie. Jeśli szukasz dobrego alkoholu na prezent – bourbon i wszystkie inne whisky z Ameryki sprawdzą się idealnie. Na podarujalkohol.pl możesz stworzyć dedykowaną etykietę i urozmaicić wygląd butelki. Personalizowana naklejka z życzeniami, podziękowaniami czy wyrazem uczuć w połączeniu z idealnym trunkiem stworzy niepowtarzalny i trafiony podarunek.

Filtruj wg ceny

Menu

THINC Pure products are only for use in states where the sale and consumption of such products are legal.

Weryfikacja wieku

Czy masz ukończone 18 lat?