Whisky Auchentoshan

  1. Alkohol na prezent
  2. Sklep
  3. Whisky na prezent
  4. Whisky Auchentoshan

Whisky Auchentoshan na prezent – Podarujalkohol.pl

Ogrom okazji i ważnych wydarzeń spotyka nas każdego roku. Urodziny, święta, śluby czy imprezy skłaniają nas do zakupu podarunku. Często wybranie odpowiedniego upominku stanowi nie lada wyzwanie. Z pomocą przychodzi Podarujalkohol.pl!

Dobry alkohol od sprawdzonych i cenionych marek sprawdzi się idealnie na każdą ważną okazję. Jeśli szukasz znakomitej whisky – whisky Auchentoshan na prezent zachwyci odbiorcę. Trunek ten swoim smakiem i szatą graficzną przykuwa uwagę pozostawiając po sobie same miłe wspomnienia.

Historia destylarni whisky Auchentoshan na prezent

Destylarnia Auchentoshan swoje początki miała już w 1817 roku. Jej pierwszą nazwą było “Duntocher” nawiązujące do pobliskiej wsi. Założyciel destylarni – John Bulloch postawił na zlokalizowanie swojej gorzelni w malutkim miasteczku Dalmuir w Szkocji.

5 lat po otwarciu destylarnię przejął syn Johna – Archibald. W 1823 roku destylarnia otrzymała oficjalną licencję na produkcję whisky, jednak już po 3 latach nowy właściciel zmuszony był ogłosić bankructwo, tym samym sprzedając rodzinną firmę w ręce Johna Harta i Aleksandra Filshie.

W 1834 roku mężczyźni zmienili nazwę gorzelni na Auchintoshan Distillery i kilka lat później przyjęli nowego współpracownika – Jamesa Filchie. James i Aleksander idealnie wstrzelili się we wzrastające zainteresowanie whisky i w 1875 roku rozbudowano oraz zmodernizowano destylarnię. 3 lata po ogromnych zmianach gorzelnię przejęła firma CH Curtis & Co.

Przez następne 15 lat Auchintoshan zmienił 2 razy właścicieli, przez co od 1903 roku należał do firmy George & John McLachlan Ltd.

II wojna światowa mocno odbiła się na działalności przemysłu zlokalizowanego przy ujściu rzeki Clyde. Podczas licznych bombardowań doszczętnie zniszczono 3 magazyny pełne beczek należących do destylarni.

Po wojnie gorzelnię odbudowano i w 1948 roku wznowiono produkcję whisky zmieniając nazwę z “Auchintoshan” na “Auchentoshan”. Do 1970 roku miejsce to kilka razy zmieniało właścicieli, aż w końcu trafiło do Eddiego Cairna, który bardzo przyczynił się do rozwoju destylarni. Podczas jego “panowania” Auchentoshan wypuścił pierwsze butelki single malt oraz jako pierwszy zaczął destylować swoje trunki potrójnie. Działania te poprawiły smak whisky Auchentoshan na prezent i przyczyniły się do jej sukcesów.

W 1994 roku Auchentoshan Distillery została przejęta przez koncern Suntory, przechodząc ogromną modernizację i prężnie działając aż do dzisiaj.

Whisky Auchentoshan na prezent – American Oak

Whisky Auchentoshan na prezent w wersji American Oak swoją premierę miała w 2014 roku. Jest to pierwsza whisky z destylarni, której starzenie odbywa się tylko w beczkach po bourbonie. Dodatkowo są to beczki pierwszego napełnienia.

Nazwa trunku pochodzi od amerykańskich beczek z białego dębu występującego w lasach Missouri i Arkansas, który według prawa może być wykorzystywany do starzenia bourbonów. Ten wyjątkowy trunek ukazuje połączenie szkockiej whisky single malt z wpływem leżakowania destylatów w beczkach po bourbonie. Tak wyjątkowe połączenie niesie za sobą niespotykane walory smakowe.

Aromat whisky Auchentoshan na prezent w wersji American Oak skupia się na kremowości i łagodności. Pełno w nim wanilii, kokosa, miodu, karmelu i rodzynek. Smak bardzo przypomina delikatny creme brulee połączony z wanilią, brzoskwinią, kokosem i odrobiną cytrusów. Finisz jest krótki, lekko grejpfrutowy.

Whisky Auchentoshan na prezent – 12 Years Old

Whisky Auchentoshan na prezent w wersji 12 letniej na rynku pojawiła się w 2008 roku. Trunek ten jest następstwem wcześniejszej 10 letniej butelki.

12 YO na butelce posiada napis “Delicate & Layered”, który oznacza “delikatny i złożony”. Jak zapewnia producent, Auchentoshan 12YO jest doprecyzowaną, łagodniejszą i pełniejszą wersją wcześniejszej wersji 10 letniej. Trunek ten starzeje w większości w beczkach po bourbonie, jednak posiada także dodatek destylatów leżakujących w beczkach po sherry. Zawartość alkoholu jaką znajdziemy w butelce wynosi 40%.

Aromat whisky Auchentoshan na prezent w wersji 12 YO określić można jako bardzo łagodny, wypełniony nutami owocowymi, miodem, wanilią, karmelem, trawą cytrynową i skórką pomarańczy. Smak bazuje na łagodności nut sherry połączonych z wanilią, miodem, pomarańczą, orzechami i cynamonem. Finisz jest dość długi, wytrawny z dodatkiem orzechów i białego pieprzu.

Filtruj wg ceny

Menu

THINC Pure products are only for use in states where the sale and consumption of such products are legal.

Weryfikacja wieku

Czy masz ukończone 18 lat?