Historia whisky Aberlour na prezent
Gorzelnia Aberlour powstała w 1826 roku, a jej założycielami byli James Gordon oraz Peter Weir. Niestety w skutek pożaru destylarnia spłonęła, a jej odbudowę w 1879 roku rozpoczął James Fleming. To właśnie jego nazwisko oraz data odbudowy widnieją dziś na etykietach butelek pochodzących z gorzelni.
Już w 1892 roku Aberlour przeszedł w ręce firmy R. Thorne & Sons, która postawiła na rozbudowę i modernizację całej destylarni. Na nieszczęście nowych właścicieli rok 1898 przyniósł kolejny, poważniejszy pożar, który doszczętnie zniszczył niektóre budynki i większość zapasów whisky. Firma jednak nie poddała się i w szybkim czasie przywróciła pracę w gorzelni.
W latach 70 XX wieku podczas wymiany alembików w destylarni odkryto schowaną w ścianie butelkę whisky z 1898 roku. Skąd wiadomo, że była to prawie 100 letnia sztuka? Trunek owinięty był w gazetę opisującą pożar oraz przeszedł badania laboratoryjne, które potwierdziły jego wiek. To wyjątkowe wydarzenie przyniosło ogromny sukces firmie, ponieważ na wzór znalezionej whisky zaczęto produkować najpopularniejszy trunek Aberlour – A’bundach.
Kilka informacji o whisky Aberlour na prezent
Rok 1972 stał się przełomowy dla marki Aberlour – na rynku ukazał się ich pierwszy Single Malt. Wcześniej wytwory z gorzelni używane były tylko do blendów.
W 1974 roku markę przejął francuski koncern Period-Ricard, który rozpowszechnił whisky Single Malt w całej Francji.
Nazwa Aberlour w tłumaczeniu oznacza “ujście rzeki Lour”. Dlaczego wybrano taką nazwę? Destylarnia mieści się w regionie Strathspey, pomiędzy dwoma rzekami – Lour River oraz Spey River, niedaleko Craigellachie i Dufftown, na zboczu góry Ben Rinnes.
Przy produkcji whisky Aberlour na prezent używa się wody ze studni świętego Dronstana (arcybiskup i misjonarz, który nawracał ludzi na chrześcijanizm oraz przeprowadzał chrzty przy użyciu wody ze studni).
11 lipca każdego roku wszyscy fani i miłośnicy whisky Aberlour na prezent spotykają się przy studni, aby wypić swój ulubiony trunek z dodatkiem świętej wody i przy okazji oddać hołd patronowi.
Whisky Aberlour na prezent – A’bundach
A’bundach swoją premierę miał w 1997 roku. Jego nazwa oznacza “u źródeł” w nawiązaniu do historii trunku. Jest to single malt butelkowany z mocą 60,8% zawartości alkoholu. Receptura jego wykonania wzorowana jest na prawie 100 letniej butelce whisky odnalezionej w ścianie gorzelni Aberlour.
Whisky Aberlour na prezent w wersji A’bundach nie ma deklaracji wieku, jednak mówi się, że destylaty używane w jej produkcji leżakują od 8 do 15 lat. Dębowe beczki, w których odbywa się starzenie pochodzą jedynie od sherry Oloroso, a podczas wytwarzania nie używa się procesu filtracji.
Ta wysokiej klasy whisky w smaku skrywa bogactwo i głębię, wszystko przepełnione jest wyraźnymi nutami wiśni w czekoladzie, pomarańczy, moreli, miodu, cynamonu i tytoniu. Aromat posiada silne nuty sherry, orzechy włoskie, gorzką czekoladę, goździki, imbir i odrobinę karmelu. Finisz jest bardzo długi, pełen gorzkiej czekolady, cynamonu i tytoniu.
Whisky Aberlour na prezent – Casg Annamh
W grudniu 2017 roku marka Aberlour wprowadziła na rynek swój nowy produkt – Casg Annamh. Tłumaczenie tej nazwy oznacza “unikatową beczkę”. Według producenta whisky Aberlour na prezent w tej wersji przedstawia najwyższą jakość starzoną w beczkach po sherry Oloroso z dodatkiem destylatów znajdujących się w 2 typach amerykańskich dębowych beczek.
Whisky butelkowana jest z zawartością 48% a podczas jej produkcji nie używa się procesów filtracji na zimno, aby trunek zawierał swój oryginalny charakter.
Smak whisky Aberlour na prezent Casg Annamh określa się jako jedwabisty i słodki. Pełno w nim czarnych wiśni, śliwek i rodzynek, a także lekko pikantnych przypraw. Aromat bazuje na słodkości przebitej akcentami pomarańczy, wiśni, rodzynek i imbiru. Finisz jest długi, zapełniony wiśnią, miodem, wanilią, cynamonem i dębem.
Whisky Aberlour na prezent – Double Cask Matured 12 Years Old
Aberlour 12 YO to whisky single malt, dojrzewająca w dwóch rodzajach beczek: po bourbonie oraz po hiszpańskim winie sherry Oloroso.
Podczas 12 lat starzenia beczki nadają trunkowi odpowiednich walorów smakowych:
- sherry Oloroso wypełnia whisky nutami przypraw korzennych i owocowych
- Bourbon sprawia, że whisky uzyskuje słodkości i nut karmelowo waniliowych
Według destylarni trunek ten powinien bazować na owocach takich jak jabłka i czarne porzeczki, a jego zbożowy posmak powinien być jak najmniej wyczuwalny.
Smak 12YO opiera się na delikatnych nutach sherry połączonych z mleczną czekoladą, karmelem, goździkami i cynamonem. Aromat sprawia wrażenie bardzo łagodnego, wypełnionego dojrzałymi gruszkami i jabłkami, karmelem, miodem, śliwkami i dębiną. Finisz określić można jako średnio długi, rozgrzewający.