Historia whisky
Dzisiaj whisky stoi na podium najczęściej wybieranych trunków wysokoprocentowych do picia. Nie ma oczywistych wiadomości na temat pochodzenia, natomiast przyjmuje się, że whisky pochodzi z Irlandii. To właśnie tam w VII Iryjscy mnisi stworzyli aqua vitae, czyli “wodę życia”. W tamtych czasach trunek wykorzystywany był jedynie jako pomoc w leczeniu niektórych dolegliwości. Dwieście lat później receptura tworzenia słynnego leku trafiła do Szkocji, gdzie większy sukces odniosła w dziedzinie napitku. Władze obu krajów szybko zauważyły wzrost popularności whisky, nakładając na jej sprzedaż wiele podatków. Proces ten wywołał nielegalną produkcję alkoholu. Dopiero rok 1823 przyniósł korzyści dla producentów whisky. Zniesiony został wysoki podatek oraz wprowadzono proces produkcji ciągłej. Duże znaczenie miało także działanie szkodnika filoksery, który wyniszczył winnice we Francji, odstawiając na bok popularny w tamtych czasach koniak. Whisky napotkała także ogromny upadek związany z prohibicją, jednak zaangażowanie twórców i zachwycający smak pozwoliły na odbudowę popularności.
Giganci whisky
Od zawsze największymi i najprężniej działającymi producentami whisky były Szkocja i Irlandia. Oba kraje mogą pochwalić się wieloma sukcesami i obszerną historią związaną z produkcją trunku. Duża popularność szkockiej i irlandzkiej stawia konsumentów przed trudnym wyborem – “Po jaką whisky sięgnąć”. Nie ma w tym nic dziwnego, bo obie odmiany różnią się i w inny sposób skradają serca odbiorców.
Szkocka Whisky
Whisky szkocka może być produkowana jedynie na terenie kraju, który widnieje w jej nazwie. Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że trunek ten uznawany jest za oddzielny rodzaj alkoholu. Powstanie szkockiej zawdzięcza się podwójnej destylacji zacieru zbożowego, który dojrzewa w drewnianych beczkach, w których wcześniej leżakował inny alkohol, dzięki czemu whisky nabiera smaku. Trunek ten w większości dzielimy na dwie kategorie:
- single malt – do jej produkcji używa się jedynie słodu jęczmiennego
- blended – jest mieszanką whisky z różnych zbóż.
Szkocka whisky musi spędzić w drewnianych beczkach minimum 3 lata, a jęczmień, z którego jest przygotowywana wędzony jest w torfowym dymie, dzięki czemu alkohol uzyskuje ziemisto-dymny posmak.
Irlandzka Whisky
Whisky irlandzka może być produkowana tylko w Irlandii i Irlandii Północnej. Jej główną cechą jest suszenie gorącym powietrzem, co nadaje jej łagodniejszego smaku. Alembiki używane do produkcji tego alkoholu są niskie i szerokie. Alkohol przechodzi przez proces trzykrotnej destylacji. Irlandzką rozpoznać można po jej łagodnym smaku, który wyróżnia się na tle innych przedstawicieli tego trunku.
Aby nazwać whisky “irlandzką”, alkohol musi leżakować minimum 3 lata w dębowych beczkach, a do jego powstania użyty musi zostać zbożowy zacier przefermentowany przez drożdże. Co ważne – jedynymi dodatkami, które mogą znaleźć się w whisky są woda i karmel. Każdy inny dodatek skreśla ją z miana alkoholu irlandzkiego. Trunek ten wyróżnia się nutami kwiatowymi, suszonymi owocami i cytrusami.
Różnice między szkocką i irlandzką whisky
Najbardziej zauważalną różnicą jest nazwa. Szkocka nazywana jest “whisky”, natomiast irlandzka często podpisywana jest jako “whiskey”. Inna nazwa nie oznacza jednak nic innego niż fakt, że irlandzcy gorzelnicy chcieli, aby ich alkohol wyróżniał się na tle szkockiej.
Aby rozpoznać jaką whisky pijemy, warto spojrzeć na jej gatunek. Whisky szkocka zazwyczaj produkowana jest jako single malty, a irlandzka whisky zdecydowanie częściej występuje w formie blended. Oczywiście oba trunki mają swoich przedstawicieli w każdej kategorii.
Porównując oba alkohole dużą różnicę robi sposób suszenia. Whisky z Irlandii suszona jest gorącym powietrzem, które nadaje jej łagodnego smaku. Whisky pochodzenia Szkockiego przechodzi przez proces suszenia dymem torfowym przez co jest mocniejsza, a jej smak jest specyficzny – dymny.
Oba trunki różni także sposób destylacji. Łagodniejsza whisky destylowana jest trzykrotnie, a dymna dwukrotnie. Ilość destylacji wpływa na zróżnicowany smak trunków.
Podobieństwa między irlandzką i szkocką whisky
Porównując smak obu alkoholi jedynymi podobieństwami są produkcja z tego samego zboża jakim jest jęczmień oraz 3 letnie leżakowanie w dębowych beczkach.
Oba trunki są zupełnie inne i trafiają do zupełnie innej grupy odbiorców. Szukając łagodnego trunku zdecydowanie lepiej sięgnąć po irlandzką, natomiast gdy jesteśmy ciekawi mocniejszych i wyrazistych smaków powinniśmy wybrać szkocką.