Wódka ziemniaczana – wszystko co musisz wiedzieć

  1. Alkohol na prezent
  2. Pomysły na prezent
  3. Wódka ziemniaczana – wszystko co musisz wiedzieć

Wódka przedstawicielem trunków polskich

Wódka jest jednym z najczęściej wybieranych alkoholi zarówno przez Polaków, jak i przez konsumentów z całego świata. Trunek ten szczególnie wyróżnia się w Polsce ze względu na przyjęte, choć do dziś sporne, założenie, że wódka swoje pochodzenie zawdzięcza właśnie naszemu kraju. Kiedyś alkohol ten wykorzystywany był jedynie w celach lekarskich lub do produkcji perfum. Później zaczęto stosować go jako napitek, jednak nie przyjął się zbyt dobrze ze względu na swój odrzucający, mocny smak. Dopiero po wprowadzeniu produkcji ciągłej odbywającej się w przeznaczonych do tego kolumnach wódka zaczęła podbijać kubki smakowe. Całkowite i dokładne wyczyszczenie spirytusu nadało nowego, przyjemniejszego smaku, który zachwycił cały świat. Dzisiaj wódka króluje na wielu imprezach i spotkaniach towarzyskich.

Jakie są rodzaje wódki?

Wielu konsumentów nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż wódka dzieli się na kilka gatunków. Ogólnie trunek ten tworzony jest ze spirytusu rozcieńczonego z wodą, a jego zawartość alkoholu wynosi zazwyczaj 40%. Jednak warto wspomnieć, że spirytus wykorzystywany do produkcji wódki powstaje z różnych składników.

Głównymi surowcami przyczyniającymi się do powstania alkoholu są:

  • ziemniaki
  • zboża
  • inne surowce rolnicze

W zależności od użytego spirytusu najczęstszymi wytworami są wódki ziemniaczane oraz wódki zbożowe.

Czym różni się wódka ziemniaczana od zbożowej?

Zarówno w Polsce jak i na świecie większą popularnością cieszą się wódki zbożowe, jednak warto zwrócić uwagę na równie znakomite trunki, jakimi są wódki z ziemniaków.

Wódki ziemniaczane są przede wszystkim zdecydowanie bardziej łagodne od zbożowych. Ich smak jest bardziej subtelny i delikatny, dzięki czemu można powiedzieć, że są lepszymi kandydatami do picia od swoich konkurentów. Choć nadal mniejsza liczba osób docenia wódkę ziemniaczaną, coraz więcej firm stawia na produkcję tego trunku, dzięki czemu przekonuje on do siebie odbiorców.

Charakterystyka wódki ziemniaczanej

Jak sama nazwa wskazuje – wódka ziemniaczana powstaje z ziemniaków. Jednak są to nie byle jakie warzywa. Do produkcji tego trunku używa się wyselekcjonowanych surowców. Najlepszej jakości ziemniak powinien mieć w sobie dużą zawartość skrobi. Im więcej jej jest, tym bardziej kremowa i przyjemna w smaku będzie wódka.

Jak powstaje wódka ziemniaczana?

Ważnym elementem produkcji jest przygotowanie surowca. Wszystkie składniki muszą zostać dokładnie oczyszczone. Następnie surowce przechodzą przez etap parowania, który prowadzi do zacierania odpowiedzialnego za rozkład do cukrów i upłynnienie skrobi.

Kolejne kroki to fermentacja przy użyciu drożdży, destylacja i rektyfikacja.

Gdy roztwór przejdzie przez wszystkie etapy zostaje zmieszany z wodą i gotowe! Tak powstała wódka trafia do butelek.

Jak dzielą się wódki ziemniaczane?

Tak jak większość trunków – wódka ziemniaczana też ma swoje rodzaje.

Zastanawiając się nad zakupem warto zwrócić uwagę na składniki i cenę alkoholu. Wódka ziemniaczana zyskuje na wartości poprzez lepszej jakości ziemniaki i wyższą zawartość skrobi. Nie trzeba ukrywać, że bardziej wyselekcjonowane składniki będą droższe od tych z niższej półki. Wybierając wódkę ziemniaczaną warto postawić na bardziej luksusowy trunek i cieszyć się świetnym smakiem. Jednak nie ma co się martwić! Rynek oferuje ogromny wybór i łatwo znaleźć tańsze perełki, które ucieszą kubki smakowe.

Trafiony wybór na imprezy

Dzięki przyjemnym i łagodnym walorom smakowym, wódka ziemniaczana świetnie odnajdzie się na wielu imprezach. Lżejszy od wódki zbożowej alkohol przypadnie do gustu zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jeśli szukasz idealnej wódki na spotkania towarzyskie lub większe wydarzenia – ziemniaczana to odpowiedni wybór!

Menu

THINC Pure products are only for use in states where the sale and consumption of such products are legal.

Weryfikacja wieku

Czy masz ukończone 18 lat?